Akarsularda su, akarsu yatağından akarken karşılaştığı engeller sonucunda çeşitli dalgalanmalar ve türbülanslar oluşturur. Bizim genellikle şelale olarak nitelendirdiğimiz bu duruma akarsu sporlarında ' Rapid ' denir. Rapidler akarsu sporlarında uluslararası standartlara göre 6 sınıfa ayrılmıştır.


Klas1- Çok basit akıntı. Suda hiçbir çalkalanma yoktur, son derece sakin bir biçimde, köpüklenme yapmadan akar.
Klas2- Basit rapidler. Akıntı azdır. Suyun akışı ve küçük engeller hafif dalgalanmalar oluşturur. Bunlar hiç bir tehlikesi olmayan basit geçişlerdir.
Klas3- Orta zorlukta rapidler. Nehir buralarda, yüksek sayılabilecek dalgalar oluşturur. Dalga boyu bir metreye varır. Rapidin arkası durgun ve görüş alanı içindedir.
Klas4- Zor rapidler. Rapidin başlangıcından bitişini görmek her zaman mümkün olmaz. Akıntı, oldukça büyük ve karışık dalgalar oluşturur. Su altı ve su üstü engelleri bulunur. Emniyet için kıyıda kurtarma ipiyle ekibin olması gerekir.
Klas5- Çok zor rapidler. Su bazen çavlanlar bazen de çok büyük dalgalar oluşturur. Dalga boyu 5 metreye varabilir. Her taraf bembeyaz köpük içindedir. Dar geçişler olabilir. Bu bölgelerden geçiş için çok deneyimli olmak, zor durumlarda neler yapılacağını iyi bilmek gerekir. Emniyet sistemi kurmadan bu sulara girmek son derece risklidir.
Klas6- Geçilemeyecek kadar zor rapidler. Nehir buralarda ya metrelerce yukarıdan dökülür. Ya da art arda bir dolu engele rastlayarak çok türbülanslı ve dalgalı bir bölge oluşturur.

Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinden geçen Köprüçay nehri yukarıda sıralanan rafting zorluk dereceleri sınıflandırmasında 2. sıradadır. Köprüçay nehri üzerinde faaliyette olan 13 km uzunluğundaki rafting parkurumuz az akıntılı, basit rapidlerle dolu ve tehlike seviyesi oldukça düşük bir parkurdur. Adrenalin meraklısı veya su sporlarında profesyonel katılımcılar için çok basit kalsa da başlangıç seviyesindeki katılımcılar için dolu dolu bir gün geçirebilecekleri, oldukça eğlenceli bir parkurdur.